Themes - GeneratePress - en to nl translation catalogue (283 entries)

note: Description of the theme
en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 10kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS, and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include 60+ color controls, powerful dynamic typography, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover), and 9 widget areas. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
nl: GeneratePress is een lichtgewicht WordPress thema gebouwd met een focus op snelheid en bruikbaarheid. Prestaties zijn belangrijk voor ons, daarom voegt een nieuwe GeneratePress-installatie minder dan 10kb (gzipped) toe aan je paginaformaat. We maken optimaal gebruik van de blok-editor (Gutenberg), die je meer controle geeft over het maken van je inhoud. Als je paginabouwers gebruikt, dan is GeneratePress het juiste thema voor je. Het is volledig compatibel met alle grote paginabouwers, waaronder Beaver Builder en Elementor. Dankzij onze nadruk op WordPress codering standaarden kunnen we bogen op volledige compatibiliteit met alle goed gecodeerde plugins, inclusief WooCommerce. GeneratePress is volledig responsive, maakt gebruik van geldige HTML/CSS en is vertaald in meer dan 25 talen door onze geweldige gemeenschap van gebruikers. Een paar van onze vele functies omvatten meer dan 60 kleurregelaars, krachtige dynamische typografie, 5 navigatie locaties, 5 zijbalk lay-outs, dropdown menu's (klik of hoveren) en 9 widget gebieden. Lees meer en bekijk onze krachtige premium versie op https://generatepress.com

en: Open search
nl: Open zoeken

en: Overlay Background
nl: Overlay achtergrond

en: Field Text
nl: Veldtekst

en: Field Background
nl: Veld achtergrond

en: Search Modal
nl: Zoek modal

en: Enable navigation search modal
nl: Navigatie zoek modal inschakelen

en: Posts
nl: Berichten

note: translators: Base number
en: Base %s
nl: Basis %s

en: Base
nl: Basis

en: Sidebar Widgets
nl: Zijbalk widgets

en: Sub-Menu Text Current
nl: Sub-menu tekst huidig

en: Sub-Menu Text Hover
nl: Sub-menu tekst hover

en: Sub-Menu Text
nl: Sub-menu tekst

en: Sub-Menu Background Current
nl: Sub-menu achtergrond huidig

en: Sub-Menu Background Hover
nl: Sub-menu achtergrond hover

en: Sub-Menu Background
nl: Sub-menu achtergrond

en: Navigation Text Current
nl: Navigatietekst huidig

en: Navigation Text Hover
nl: Navigatietekst hover

en: Navigation Text
nl: Navigatietekst

en: Choose Current Color
nl: Kies huidige kleur

en: Navigation Background Current
nl: Navigatie achtergrond huidig

en: Navigation Background Hover
nl: Navigatie achtergrond hover

en: Navigation Background
nl: Navigatie achtergrond

en: Tagline
nl: Slogan

en: Site Title
nl: Site titel

en: Border Focus
nl: Rand focus

en: Border
nl: Rand

en: Text Focus
nl: Tekst focus

en: Choose Focus Color
nl: Kies focus kleur

en: Background Focus
nl: Achtergrond focus

en: Forms
nl: Formulieren

en: Widget Title
nl: Widget titel

en: Heading 6 (H6) Color
nl: Koptekst 6 (H6) kleur

en: Heading 5 (H5) Color
nl: Koptekst 5 (H5) kleur

en: Heading 4 (H4) Color
nl: Koptekst 4 (H4) kleur

en: Heading 3 (H3) Color
nl: Koptekst 3 (H3) kleur

en: Heading 2 (H2) Color
nl: Koptekst 2 (H2) kleur

en: Heading 1 (H1) Color
nl: Koptekst 1 (H1) kleur

en: Entry Meta Links Hover
nl: Berichtmeta links hover

en: Entry Meta Links
nl: Berichtmeta links

en: Entry Meta Text
nl: Berichtmeta tekst

en: Archive Content Title Hover
nl: Archief inhoud titel hover

en: Archive Content Title
nl: Archief inhoud titel

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Choose Visited Color
nl: Kies bezocht kleur

en: Link Hover
nl: Link hover

en: Text Hover
nl: Tekst hover

en: Choose Hover Color
nl: Kies hover kleur

en: Choose Initial Color
nl: Kies startkleur

en: Back to Top
nl: Terug naar boven

note: translators: Learn more here
en: Switching to our dynamic typography system can change how your fonts display. Review your website thoroughly before publishing this change. Learn more %s.
nl: Overschakelen naar ons dynamische typografie systeem kan de weergave van je lettertypen veranderen. Controleer je site grondig voordat je deze wijziging publiceert. Lees meer %s.

en: Use dynamic typography system
nl: Gebruik dynamisch typografie systeem

en: Never
nl: Nooit

en: Not on hover
nl: Niet tijdens hover

en: On hover
nl: Tijdens hover

en: Always
nl: Altijd

en: Add underlines to your links in your main content areas.
nl: Voeg onderstrepingen toe aan links in de belangrijkste inhoudsgebieden.

en: Underline Links
nl: Onderstreep links

en: Configure
nl: Configureer

en: Typography Manager
nl: Typografie manager

en: Optional
nl: Optioneel

en: Fallback
nl: Alternatief

en: Swap
nl: Wissel

en: Block
nl: Blok

en: Auto
nl: Automatisch

en: Learn about font-display
nl: Meer informatie over lettertype weergave

en: Google font-display
nl: Google font weergave

en: Choose Font
nl: Kies lettertype

en: Font Manager
nl: Lettertype beheer

en: Choose Color
nl: Kies kleur

en: Global Colors
nl: Globale kleuren

en: Settings reset.
nl: Instellingen gereset.

en: Entry meta
nl: Berichtmeta

en: Comment meta
nl: Reactie meta

en: Archive Page
nl: Archiefpagina

en: Page
nl: Pagina

en: Mobile Toggle
nl: Mobiel toggle

en: Primary
nl: Primaire

en: Choose your content container type.
nl: Kies het type inhoudscontainer.

en: Content Container
nl: Inhoud container

en: Close Sub-Menu
nl: Sub-menu sluiten

en: Open Sub-Menu
nl: Open het sub-menu

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
nl: Gebouwd met

[ctx: more on post title]
note: translators: Aria-label describing the read more button
en: More on %s
nl: Meer op %s

[ctx: prepends the pagination page number for screen readers]
en: Page
nl: Pagina

note: translators: right arrow
en: Next %s
nl: Volgende %s

note: translators: left arrow
en: %s Previous
nl: %s vorige

en: here
nl: hier

note: translators: Learn more here
en: Switching your structure can change how your website displays. Review your website thoroughly before publishing this change, or use a staging site to review the potential changes. Learn more %s.
nl: Als je van structuur verandert, kan de weergave van je site veranderen. Beoordeel je site grondig voordat je deze wijziging publiceert, of gebruik een testsite om de mogelijke wijzigingen te beoordelen. Meer informatie %s.

en: Caution:
nl: Let op:

en: Floats
nl: Drijft

en: Structure
nl: Structuur

en: Full Content
nl: Volledige inhoud

en: Navigation After
nl: Navigatie na

en: Navigation Before
nl: Navigatie voor

en: Classic
nl: Klassiek

en: Close Search Bar
nl: Sluit zoekbalk

en: Open Search Bar
nl: Open zoekbalk

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
nl: Verminder het aantal CSS bestandsaanvragen en gebruik een lite versie van ons grid systeem.

en: Combine CSS
nl: CSS samenvoegen

en: Font
nl: Lettertype

en: Icon Type
nl: Pictogram type

en: Text
nl: Tekst

en: Boxes
nl: Boxen

en: Container Alignment
nl: Container uitlijning

en: Place logo next to title
nl: Plaats logo naast titel

en: Heading 3 (H3)
nl: Koptekst 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
nl: Koptekst 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
nl: Koptekst 1 (H1)

en: Reset Settings
nl: Reset instellingen

en: Visit documentation &rarr;
nl: Bekijk documentatie &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
nl: Meer weten over het thema? Bekijk onze uitgebreide documentatie.

en: Start Customizing
nl: Begin met aanpassen

en: All Options
nl: Alle opties

en: Layout Options
nl: Lay-out opties

en: Customize Colors
nl: Aanpassen kleuren

en: Customize Fonts
nl: Aanpassen lettertypes

en: Upload Logo
nl: Upload logo

en: Dropdown Direction
nl: Dropdown richting

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
nl: De breedte wanneer de navigatie ophoudt met floaten en onder je logo valt.

en: Navigation Drop Point
nl: Navigatie dropmoment

en: Navigation Left
nl: Navigatie links

en: Navigation After - Centered
nl: Navigatie na - gecentreerd

en: Navigation Before - Centered
nl: Navigatie voor - gecentreerd

en: Header Presets
nl: Header voorinstellingen

en: Current
nl: Huidig

en: Logo Width
nl: Logobreedte

en: Mobile Menu
nl: Mobiel menu

en: Premium module available
nl: Premium module beschikbaar

en: Deleting your settings can not be undone.
nl: Verwijderen van je instellingen kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Premium Modules
nl: Premium modules

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
nl: Cache CSS aangemaakt op basis van je instellingen om prestaties te verbeteren.

en: Cache dynamic CSS
nl: Cache dynamische CSS

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
nl: Laad alleen de benodigde Font Awesome pictogrammen in plaats van de hele bibliotheek.

en: Load essential icons only
nl: Laad alleen de benodigde pictogrammen

en: General
nl: Algemeen

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: More options are available for this section in our premium version.
nl: In de premium versie zijn meer opties beschikbaar voor dit onderdeel.

en: Retina Logo
nl: Retina logo

en: Premium Modules Available
nl: Premium modules beschikbaar

en: Variants
nl: Varianten

en: System fonts
nl: Systeemlettertypen

en: Comment
nl: Reactie

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Full Width
nl: Volledige breedte

en: Top Bar Alignment
nl: Topbalk uitlijning

en: Top Bar Inner Width
nl: Topbalk breedte aan de binnenkant

en: Top Bar Width
nl: Topbalk breedte

en: Top Bar
nl: Bovenste balk

en: Learn more
nl: Meer informatie

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Footer Bar Alignment
nl: Footerbalk uitlijning

en: Footer Bar
nl: Footerbalk

en: Inner Footer Width
nl: Footerbreedte aan de binnenkant

en: Inner Navigation Width
nl: Navigatie breedte aan de binnenkant

en: Inner Header Width
nl: Headerbreedte aan de binnenkant

en: Paragraph margin
nl: Paragraafmarge

en: Line height
nl: Regelhoogte

en: Sidebars
nl: Zijbalken

en: Primary Navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Scroll back to top
nl: Scroll terug naar boven

en: Back to Top Button
nl: Terug naar boven knop

en: Footer Width
nl: Footerbreedte

en: Click - Arrow
nl: Klik - Pijl

en: Click - Menu Item
nl: Klik - Menu item

en: Navigation Dropdown
nl: Menu dropdown

en: Navigation Width
nl: Menubreedte

en: Full
nl: Volledig

en: Header Width
nl: Headerbreedte

[ctx: made with love]
note: translators: %s: Heart icon
en: Made with %s by Tom Usborne
nl: Gemaakt met %s door Tom Usborne

en: Float Left
nl: Drijvend links

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Content Title
nl: Inhoud titel

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
nl: Het ziet ernaar uit dat er niets gevonden is op deze locatie. Probeer eens te zoeken?

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nl: Zoeken &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
nl: Zoek naar:

note: translators: 1: Search query name
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat we niet kunnen vinden waar je naar zoekt. Misschien kun je er naar zoeken.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het nog eens met wat andere keywords.

note: translators: 1: Admin URL
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Ga hier aan de slag</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: % Comments
nl: % reacties

en: 1 Comment
nl: 1 reactie

en: Leave a comment
nl: Plaats een reactie

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: label]
en: Search
nl: Zoeken

en: Read more
nl: Lees meer

note: translators: 1: Author name
en: View all posts by %s
nl: Alle berichten tonen van %s

en: by
nl: door

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

[ctx: 1: date, 2: time]
note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: Newer posts
nl: Nieuwere berichten

en: Older posts
nl: Oudere berichten

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Next &rarr;
nl: Volgende &rarr;

en: &larr; Previous
nl: &larr; Vorige

en: Settings removed.
nl: Instellingen verwijderd.

en: Import successful.
nl: Import geslaagd.

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Background
nl: Achtergrond

en: Disable Elements
nl: Elementen uitschakelen

en: Warning: This will delete your settings.
nl: Waarschuwing: dit verwijdert je instellingen.

en: Customize
nl: Aanpassen

[ctx: submit button]
en: Search
nl: Zoeken

en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: 5 Widgets
nl: 5 widgets

en: 4 Widgets
nl: 4 widgets

en: 3 Widgets
nl: 3 widgets

en: 2 Widgets
nl: 2 widgets

en: 1 Widgets
nl: 1 widgets

en: 0 Widgets
nl: 0 widgets

en: Both Sidebars on Right
nl: Beide zijbalken rechts

en: Both Sidebars on Left
nl: Beide zijbalken links

en: Both Sidebars
nl: Beide zijbalken

en: No Sidebars
nl: Geen zijbalken

en: Content
nl: Inhoud

en: Default
nl: Standaard

en: Footer Widgets
nl: Footer widgets

en: Single Post Sidebar Layout
nl: Zijbalk lay-out enkel bericht

en: Blog Sidebar Layout
nl: Zijbalk lay-out blog

en: Content / Sidebar / Sidebar
nl: Inhoud / Zijbalk / Zijbalk

en: Sidebar / Sidebar / Content
nl: Zijbalk / Zijbalk / Inhoud

en: Sidebar / Content / Sidebar
nl: Zijbalk / Inhoud / Zijbalk

en: Content (no sidebars)
nl: Inhoud (geen zijbalken)

en: Content / Sidebar
nl: Inhoud / Zijbalk

en: Sidebar / Content
nl: Zijbalk / Inhoud

en: Sidebar Layout
nl: Zijbalk lay-out

en: One Container
nl: Een container

en: Separate Containers
nl: Losse containers

en: Content Layout
nl: Inhoud lay-out

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Navigation Search
nl: Navigatie zoeken

en: Navigation Alignment
nl: Navigatie uitlijning

en: No Navigation
nl: Geen navigatie

en: Float Right
nl: Float rechts

en: Above Header
nl: Boven header

en: Below Header
nl: Onder header

en: Navigation Location
nl: Navigatie locatie

en: Right
nl: Rechts

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Left
nl: Links

en: Header Alignment
nl: Header uitlijning

en: Contained
nl: Ingesloten

en: Container Width
nl: Container breedte

en: Layout
nl: Lay-out

en: Link Color Visited
nl: Bezochte link kleur

en: Background Hover
nl: Achtergrond hoveren

en: Colors
nl: Kleuren

en: Hide site tagline
nl: Verberg site slogan

en: Hide site title
nl: Verberg site titel

en: Font size
nl: Lettertype grootte

en: Text transform
nl: Tekst transformatie

en: Font weight
nl: Lettertype gewicht

en: Typography
nl: Typografie

en: Font family
nl: Lettertypefamilie

en: Google fonts
nl: Google Fonts

en: Default fonts
nl: Standaard lettertypes

en: Left Sidebar
nl: Zijbalk links

en: Right Sidebar
nl: Zijbalk rechts

en: Primary Menu
nl: Hoofdmenu

en: Footer Widget 5
nl: Footer widget 5

en: Footer Widget 4
nl: Footer widget 4

en: Footer Widget 3
nl: Footer widget 3

en: Footer Widget 2
nl: Footer widget 2

en: Footer Widget 1
nl: Footer widget 1

en: Edit
nl: Bewerken

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Post Comment
nl: Reactie plaatsen

en: Leave a Comment
nl: Plaats een reactie

en: Website
nl: Site

en: Email
nl: E-mail

en: Name
nl: Naam

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
nl: Archieven

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Oeps! Deze pagina kon niet worden gevonden.
